Praktyka w biznesie

Zarządzam od 1987 roku; najpierw działem technicznym w Zakładzie Elektronicznej Techniki Obliczeniowej, potem Chłodnią Pegromar, reorganizacją produkcji dla David S. Smith, organizacją utrzymania ruchu browaru „Belgia”, następnie utrzymaniem ruchu w fabryce płyt kartonowo gipsowych „Rigips”, koleno budową fabryki w Turdzie (Rumunia) i następnych fabryk angielskiego koncernu BPB w Europie centralnej i wschodniej oraz wieloma innymi projektami technicznymi i organizacyjnymi. We wszystkich miejscach pracy wdrażałem TPM/TQM, Lean i WCM. To doprowadziło mnie do stworzenia, w roku 2005, mojego pierwszego samozarządzającego się zespołu inżynieryjnego.

Moje sukcesy wywołały mnie do tablicy, więc od roku 2001 dokonalę się w roli prelegenta i trenera.
Pracując w przemyśle poznałem specyfikę następujących branż:

 • IT: obsługa techniczna komputerów i ich programowanie
 • produkcji spożywczej
 • opakowań tekturowych i logistyki
 • materiałów budowlanych
 • budowlanej, mechanicznej i instalacyjnej
 • szkoleniowej i konsultingowej

Wiedza

Wiedza zdobyta podczas studiów najpierw na Uniwersytecie Jagiellońskim (fizyka) a potem na Politechnice Świętokrzyskiej (automatyka przemysłowa) nauczyła mnie systemowego patrzenia na fabryki, organizacje i zespoły ludzkie.

W latach 1993-2016 brałem udział w wielu szkoleniach menedżerskich (small MBA), Lean, WCM u prof. Hajime Yamashina, trenerskim (Profesjonalny trener biznesowy – numer rejestru Z/TOT4/1/2012/352) a także coachingu NVC i wielu innych.

Pracując w angielskim koncernnie BPB zdobyłem umiejętność zarządzania dużymi projektami zgodnie z metodologią PRINCE2.

Dlaczego jestem konsultantem i przedsiębiorcą z pasją?

Całe życie doświadczam, obserwuję, czytam i uczę się i to mnie rzeczywiście kręci.

Dzięki temu angażując się w projekty osiągaliśmy na przykład:

 • Integrację działów produkcji i utrzymania ruchu w jeden zespół i w efekcie zwiększenie efektywności zamrażania o 11%.
 • Osiągnięcie 100% dostępności procesu mrożenia owoców w czasie sezonu owocowego poprzez wdrożenie Good Manufacturing Practice, HACCP, TPM oraz Kaizen. W konsekwencji zwiększenie rocznego obrotu Chłodni o 8%.
 • Nisko kosztową optymalizację procesu produkcyjnego z udziałem całej załogi (budowa sortera mrożonej truskawki o wydajności 7 t/h).
 • Zmniejszenie zatrudnienia w fabryce David S. Smith z 301 do 203 osób przy ciągłej produkcji, redukcja kosztów zatrudnienia o 29%.
 • Pionierską w 2000 roku implementację najnowocześniejszego amerykańskiego systemu zarządzania prewencyjnym utrzymaniem ruchu MP2, co zostało zauważone w branżowej prasie niemieckiej („Instandhaltung” (B30477) artykuł „Stillstand nicht erwünscht. Erfolgreiche Instandhaltung in Gipskartonfabrik.” „Przestój nie jest pożądany. Pomyślne utrzymanie ruchu w fabryce płyt kartonowo-gipsowych”).
 • Wdrożenie Lean a w konsekwencji zbudowanie systemu kreacji i wdrażania usprawnień i innowacji z zaangażowaniem całej załogi fabryki.
 • Wdrożenie wielu projektów usprawniających i R&D, w tym unikalny w skali światowej „Rigimetr” czyli nadruk precyzyjnej miarki na krawędziach płyty oraz przeprojektowanie i budowa nowego miksera (kluczowego dla fabryki).
 • Zdobycie pierwszego miejsce w światowym współzawodnictwie Yield & Availability w 2000 oraz 2001 i Utrzymanie przez następne lata wiodącej pozycji w benchmarku BPB na ponad 100 fabryk na świecie.
 • Ustanowienie wyższych standardów dla Yield i Availability najpierw 97% a finalnie 98%.
 • Zakończenie miesiąc przed terminem z 8% oszczędnościami budżetowymi projektu budowy nowej fabryki płyt karton-gips w Rumunii.
 • Wysoko ocenione przygotowanie projektowe budowy fabryk w Rosji, na Łotwie i na Ukrainie, dzięki rekrutacji i organizacji polskiego samozarządzającego się zespołu inżynieryjnego.
 • Adaptację fabryki do potrzeb związanych z instalacją nowych linii technologicznych dla Cadbury w Skarbimierzu pod Wrocławiem w sytuacji konieczności minimalizacji czasu przeniesienia produkcji czekoladek z Anglii do Polski i zarządzania frustracją zespołu związaną z wprowadzanymi zmianami we właśnie powstałych budynkach oraz z tempem ich wprowadzania.
 • Porozumienie stron w mediacjach pomiędzy Cadbury i japońskim wykonawcą fabryki w Bielanach Wrocławskich, a w efekcie terminowe uruchomienie produkcji przeniesionej z Anglii.
 • Redukcję zużycia gazu w dwóch suszarniach o 24% i zwrot kosztów inwestycji po 18 miesiącach.

Takie sukcesy dają mi paliwo do następnych działań i do ciągłego doskonalenia.

Jako trener uczę tego co dobrze umiem, czyli:

 • Zarządzania projektami w metodologii PRINCE2 z uwzględnieniem aspektów miękkich
 • Harmonogramowania projektów z MS Project
 • Metod optymalizacji procesów produkcyjnych Lean, WCM a w tym Kaizen, 5S itd
 • Wdrażania prewencji i predykcji w utrzymaniu ruchu z Computerised Maintenance Management System
 • Jak bezpiecznie transformować organizacje w kierunku samozarządzania (turkus)
 • Praktycznych zastosowań wiedzy neurologicznej

Prywatnie

Jestem szczęśliwym mężem i ojcem, dorosłego syna.

Od czerwca 2016 mieszkam w miasteczku Wilanów. Po Warszawie poruszam się na rowerze, również rowerze poziomym czyli nogami do przodu. Dużo czytam a wolny czas najchętnie spędzam w towarzystwie Mirki, mojej żony. Lubię gotować i smakować tego efekty w towarzystwie przyjaciół. Lubię też majsterkować, grzebać w elektronice, kaligrafować a czasem wrócić jeszcze do programowania czy aktualizacji tych stron internetowych.

Idę przez życie za głosem serca, co niektórym, może się czasem wydawać nieco szalone.

 

Krótkie wyjaśnienie użytych akronimow

TPM Total Productive Maintenance (Optymalne Utrzymanie Ruchu), jedno z narzędzi lean management

TQM Total Quality Management, inaczej: kompleksowe zarządzanie jakością

Lean szczupłe zarządzanie, koncepcja zarządzania przedsiębiorstwem, która rozwinęła się w oparciu o zasady i narzędzia Systemu Produkcyjnego Toyoty.

WCM Word Class Manufacturing, czyli Produkcja Klasy Światowej to metoda doskonalenia cyklu logistyki produkcji. Głównym celem metody jest zwiększenia poziomu jakości oraz redukcja kosztów

Kaizen (japońskie) metody ciągłego doskonalenia

5S narzędzie lean, którego celem jest stworzenie oraz utrzymanie dobrze zorganizowanego i bezpiecznego stanowiska pracy

NVC (ang.) Nonviolent Communication, sposób porozumienia, który opracował terapeuta Marshall Rosenberg

PRINCE2 Projects In Controlled Environments, metodyka zarządzania złożonymi projektami opracowana w UK

MS Project program komputerowy do zarządzania harmonogramowaniem w projekcie

Samozarządzanie (turkus) to metody organizacji zespołów tak aby do ich funkcjonowanie nie byli potrzebni nominowani kierownicy. Turkus (turkusowe organizacje) to kolor na oznaczenie samozarządzających się organizacji wprowadzony przez Frederic Laloux’s w książce „Reinventing Organizations” polskie wydanie pod tytułem „Pracować inaczej” (2015)